Reusable products feel expensive. Many people avoid buying them because of the price point, knowing they can spend much less on disposable products. But reusable products can save you money over time since you don’t have to replace the disposables, plus they are much better for the environment and our wildlife.
So which reusable products are worth the money? Check out our list.
Reusable Water Bottles
A reusable water bottle may cost around $20, depending on the brand and size you purchase. Single-use water bottles cost between $0.18 – $0.25 per bottle. After about 80 water bottles or 4 cases, you’d break even and come out ahead on any water bottles you purchase.
Reusable Sandwich Bags
If you have kids, you likely go through sandwich bags like crazy. At around $21 for 290 bags, you could spend a small fortune on disposable plastic or you could save money, buying a 6-pack of reusable sandwich and 6 snack bags for just $14.99.
Reusable Straws
You figure disposable straws are cheap since they’re only around $0.05 each, or $0.50 for 10, but when you compare them to stainless steel straws which you can reuse at just $0.50 each, it’s easy to see why reusable straws are a better choice. After using 10 plastic straws, they cost more than one reusable straw.
Reusable Towels
Cotton kitchen towels are less expensive than they seem. At around $19 for 8 towels, that’s $2.38 per towel, and you get unlimited use out of them. Even if you keep them for 6 months, compare that to one roll of paper towels, which costs an average of $2.50 per roll and you’ll see why ditching paper towels makes the most sense.
Reusable K-Cups
We all love our coffee, but it shouldn’t cause you to waste money. Rather than buying for convenience (and waste), save your money and buy reusable K-cup pods. You put the coffee of your choice in them and can reuse them repeatedly. At $10 for 4 reusable cups, plus the cost of your coffee, you’ll spend less than it would cost for one box of disposable K-cups.
Reusable Dryer Balls
Dryer sheets may smell pretty, but they cost a lot of money and they’re harmful to you and the environment. You can use one dryer ball over 1,000 times and can also add your favorite essential oils to get a natural (and healthy) scent on your clothes. At $10 for 6 dryer balls, you don’t even come close to the money spent on disposable dryer sheets which can cost as much as $9 for 240 sheets.
Reusable Razors
Disposable razors are all most of us know, but with an average cost of $15 for 14 razors (a little over $1 apiece), they can get pricey. Disposable razors last only a few times before they cause nicks and razor burn. Instead, you can get a reusable and safer reusable razor for around $18. You’ll have to buy replacement blades, but the blades last longer and cost between $10 – $15 for a year’s supply.
Go Reusable and Save Money Today
At first, you’ll feel like you’re making quite an investment when you buy reusable products, but once you see the money you save over time, it will make sense. Invest now, and you don’t have to replace the items as often. Not to mention the fact that you’re saving the environment and even your own health by choosing reusable over disposable.
Convenience may seem good at the moment, but your wallet and your health will thank you in the future.